Boşanma Protokolü Nasıl Yazılır, Boşanma Sözleşmesi

Boşanma protokolü eşlerin boşanmaya ilişkin her konuda hem fikir olduklarını beyan ettikleri bir sözleşmedir. Boşanma protokolü, boşanma sözleşmesi olarak da adlandırılır. Boşanma protokolünün hazırlanma amacı eşlerin evlilik birliğini en kısa süre içerinde sonuçlandırabilecekleri anlaşmalı boşanma davası şartlarından olmasıdır. Yani tarafların anlaşmalı boşanma yapabilmeleri için boşanma protokolü hazırlamaları gerekir.

Boşanma protokolü nasıl hazırlanır diye merak eden kişilerin bu süreçte eşleri ile uzlaşma içerinde olmaları gerekir. Örneğin çocuğun kimde kalacağı, boşanırken tazminat ödenip ödenmeyeceği, nafaka talebinin olup olmadığı, mal paylaşımının nasıl yapılacağı gibi unsurların hepsinde eşler hem fikir olmalıdırlar ve boşanma protoklü içerisinde belirmelidirler.

Boşanma protokolü içerisinde değinilen konuların hepsinin detaylandırılması gerekir. Örneğin çocuğun hangi ebeveynde kalacağının belirlenmesi kadar, çocuğun velayetini almayan tarafın çocuğu hangi zaman dilimlerinde ve ne sıklıkla görebileceği de belirtilmiş olması gerekir.

Boşanma protokolü açılacak olan anlaşmalı boşanma davasının omurgası sayılabilir. O nedenle hukuka uygun şekilde hazırlanmalıdır. Anlaşmalı boşanma davalarında boşanma protokolü hazırlanırken mutlaka uzman bir boşanma avukatı tarafından destek alınması önerilir. Taraflar kimi zaman dilekçe yazan kişiler tarafından hazırlanmış kalıp halindeki boşanma protokolü ile dava açabilmektedirler. Fakat bu kişilerin hazırladığı boşanma protokolünün hukuki altyapısı yeterli olmayacağından bu konuda deneyimli ve uzman hukukçular tarafından hazırlanacak boşanma protokolü önerilir.

Boşanma protokolü hazırlanırken titizlikle üzerinde durulması gerekir. İnternetten erişilecek boşanma protokolü de kalıp halinde olduğu için hukuki bir geçerliliği olmayabilir. Her evliliğin kendisine has özellikleri olacağından her boşanmanında kendisine özgü unsurları olacaktır. O yüzden tarafların boşanma protokolü hazırlarken bu unsurları göz önünde bulundurmaları gerekir.

Kaynak: Boşanma Protokolü

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s